středa 31. července 2013

Tomáš Adámek: Homosexuální lobby jako problém

Papež František nastolil nový kurz katolické církve vůči homosexuálům, tak se to aspoň jeví. Nechce je soudit, jejich orientaci přijímá jako danou a společnosti doporučuje jejich plnou akceptaci. Problém vidí pouze v homosexuální lobby, která podle něj v kurii existuje.

Osobně se domnívám, že kdyby tato lobby usilovala o větší otevřenost v otázkách sexuální orientace i pro kněze, nebyla by problémem. Obávám se, že spojitost homosexuální lobby s korupcí umožňuje právě nezdravé utajování, v němž preláti dopomáhají k vlivným místům svým milencům a případně bývalým milencům, kteří je v této šedé zóně mohou snadno vydírat.

Jestliže papež František laskavě povzbuzuje homosexuální část kléru, aby se nebála odhalení a přestala svou orientaci skrývat, činí bohulibou věc. Pevně doufám, že jeho slova můžeme takto interpretovat, protože by to byl významný příspěvek k odpokrytečtění církve.

Tomáš Adámek